Seinäjoen yliopistokeskus ja SeAMK Maakuntakorkeakoulu Järviseutu järjestävät yhteistyössä Osaamisen webinaarin teemalla
Lasten ja nuorten terveyshaasteet: ylipaino ja liikkumattomuus – Mitä voisimme tehdä asialle?
Asiasta puhumassa ja keskustelemassa professori Kalle Kurppa
Ajankohta: ti 3.11. klo 9.00 – 10.30
klo 9.00-9.15 Tilaisuuden avaus
Mari Kekola, Seinäjoen yliopistokeskus ja
Marjo Vistiaho, SeAMK Maakuntakorkeakoulu
klo 9.15-10.15 Asiantuntijaluento
Lasten ja nuorten terveyshaasteet: ylipaino ja liikkumattomuus. Mitä voisimme tehdä asialle?
Kalle Kurppa, Lasten ja nuorten terveyden edistämisen professori, Tampereen yliopisto
Kurpan esitys keskittyy ylipainon ja sen komplikaatioiden (rasvamaksan, sokeriongelmien) yleisyyteen lapsilla ja nuorilla sekä miten näihin voidaan vaikuttaa ja miten näitä voidaan hoitaa.
Kurpan tutkimustyön painoalueita ovat kroonisten, etenkin suolistoon ja ravitsemukseen liittyvien, sairauksien ennaltaehkäisy, varhainen diagnoosi ja tehokas hoito. Lisäksi tutkimuskohteina ovat terveellinen ja sairauksia ehkäisevä ravitsemus sekä lasten ja nuorten päivittäisen liikunnan tukeminen osana ylipainon ehkäisyä ja terveen aikuisuuden saavuttamista.
Professuuri sijoittuu Tampereen yliopiston Lasten terveyden tutkimuskeskukseen, mutta kuuluu Etelä-Pohjanmaan Epanet-korkeakouluverkostoon ja on osa Seinäjoen yliopistokeskuksen toimintaa.
Lopuksi keskustelua päivän teemasta
Ilmoittautuminen tilaisuuteen 2.11. mennessä: tästä tai https://bit.ly/3lTYwFQ
Saat osallistumislinkin sähköpostiisi webinaaria edeltävänä päivänä.
Lisätietoja: mari.kekola@tuni.fi / 050 591 7181
Viimeisimmät kommentit